Co to są głębokościomierze?

Precyzyjna obróbka mechaniczna różnorodnych materiałów wymaga przygotowania planu pracy, w tym wyznaczenia linii cięcia i pogłębiania, a także wskazania punktów wykonania otworów. Do realizacji tego typu prac wykorzystuje się różne rodzaje suwmiarek traserskich. Jeśli chcemy skontrolować wymiary istniejących elementów, wówczas korzystamy z uniwersalnych suwmiarek, ewentualnie sięgamy po głębokościomierze, które są sprzętem pozwalającym mierzyć głębokość różnego rodzaju szczelin.

Popularne rodzaje głębokościomierzy

W warsztatach możemy spotkać się z kilkoma kategoriami tego typu narzędzi. Największą popularnością cieszą się stosunkowo tanie urządzenia analogowe składające się z charakterystycznej prowadnicy uzupełnionej podziałką i szczęk zabezpieczonych śrubą dokręcającą. Jeśli szukasz narzędzia zapewniającego większy komfort przy odczytach dokonywanych pomiarów, wybierz głębokościomierz cyfrowy, z elektronicznym wyświetlaczem pokazującym dokładną głębokość badanego otworu, najczęściej z funkcją pamięci kilku odczytów wstecz. Poza sposobem odczytu dokonywanych pomiarów głębokościomierze różnią się od siebie również konstrukcją i wynikającym z jej specyfiki przeznaczeniem. W sprzedaży znajdziemy modele z charakterystycznym hakiem na końcu prowadnicy, z igłą lub prętem prostym.

Do czego używa się tego typu narzędzi?

Podstawowym przeznaczeniem głębokościomierzy suwmiarkowych jest precyzyjny pomiar głębokości wszelkiego rodzaju otworów. Używając języka technicznego, mówi się o dokonywaniu pomiarów głębokości kieszeni, podebrań i występów, jakie pojawiają się w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych. Głębokościomierze służą zatem sprawdzeniu głębokości wszelkich otworów w celu kontroli jakości wykonanych produktów, a także dla odwzorowania danego elementu, by móc wykonać jego wierną kopię charakteryzującą się ściśle określonymi wymiarami. Z tego typu narzędzi korzystają zarówno profesjonaliści (znajdziemy go w różnego rodzaju warsztatach i stolarniach), jak i majsterkowicze, którzy używają ich przy okazji realizacji precyzyjnych prac naprawczych lub konstrukcyjnych.

Zmierzenie głębokości nawierconego otworu, podcięcia czy odsadzenia bez zastosowania specjalistycznego modelu suwmiarki jest nie tylko niewygodne, ale i często wręcz niemożliwe. Oczywiście w sprzedaży, prócz tradycyjnych głębokościomierzy suwmiarkowych, znajdziemy również modele mikrometryczne, ale są to narzędzia mniej uniwersalne, które można wykorzystywać jedynie do pomiaru głębokości płaskich kieszeni, ewentualnie łatwo dostępnych schodków. 

Redakcja NixonNow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.