Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Co to jest światłowód? Jak działa?

16 sierpnia, 2022 światłowód


Technologia światłowodowa zarówno ze względu na prędkość transmisji danych, jak i odległość, na którą można przesyłać informacje, w znacznym stopniu przewyższa konkurencyjne rozwiązania, zostawiając je tym samym daleko w tyle. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost popularności światłowodów, które obecnie coraz częściej zaczynają wypierać starsze formy łączności przewodowej na odległość.

W większości przypadków technologia światłowodowa wykorzystywana jest do realizacji szybkich i niezawodnych transmisji cyfrowych. Nic więc dziwnego, że uważana jest za jedną z bardziej atrakcyjnych usług telekomunikacyjnych na rynku. Stąd też nie tylko klienci biznesowi, ale także i indywidualni użytkownicy coraz chętniej i częściej decydują się na skorzystanie z oferty tych operatorów, w przypadku których możliwe jest skorzystanie z usług opartych na technologii światłowodowej.

Światłowód – czym jest i jaka jest jego budowa?

Tak naprawdę światłowód jest rodzajem falowodu tj. medium transmisyjnego fali elektromagnetycznej. To właśnie dzięki niemu możliwa jest transmisja fali widzialnej (światła). Najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną w tworzonych sieciach odmianą medium komunikacyjnego są światłowody włókniste. Na pierwszy rzut oka omawiane przewody niewiele różnią się od zwykłych kabli. Jednak, gdy przyjrzymy się im bardziej, dostrzeżemy, że w zależności od rodzaju mogą być wyprodukowane z różnych materiałów o różnych kolorach, grubościach i sztywnościach. Zazwyczaj charakteryzują się nietypowymi wtyczkami, a w ich wnętrzach zamiast aluminiowych lub miedzianych drutów znajdziemy przezroczyste pręty ze szkła bądź plastiku. Światłowody pozwalają na przesyłanie danych/informacji z prędkością wynosząca nawet do kilku terabitów na sekundę.

Jak działa?

Ze względu na szerokie możliwości pod względem zastosowania światłowody mogą się od siebie różnić zarówno pod względem budowy, jak i charakterystyki. Zasada działania sieci wykonanych w oparciu o opisywaną technologię jest dość prosta, mimo że wykorzystuje prawo fizyki w postaci całkowitego wewnętrznego odbicia – fala światła odbitego ma dokładnie te same parametry, jak fala światła padającego. Specjalna budowa światłowodów pozwala na szybki i niezawodne przesyłanie informacji/danych w postaci promienia świetlnego. Aby móc się cieszyć z zalet, jakie niesie za sobą prezentowane rozwiązanie, tworząc sieć, należy sięgnąć po specjalistyczne urządzenia światłowodowe takie jak np. miernik mocy optycznej i spawarka światłowodowa. W ten sposób będziemy mieć gwarancje jej:

  • stabilności;
  • bezawaryjności;
  • ultraszybkości.

Redakcja

Redakcja NixonNow.pl zapewnia czytelnikom rzetelne informacje, praktyczne porady oraz inspiracje z zakresu nowoczesnych technologii, wspierając ich w świadomym korzystaniu z cyfrowych rozwiązań oraz w poszukiwaniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowej wiedzy oraz promowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania technologii w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak wybrać odpowiednią baterię do laptopa
skup tonerów Xerox
książki online

Jesteś zainteresowany reklamą?

książki online