Na czym polega zarządzanie infrastrukturą serwerową?

Serwery to obecnie jedne z najcenniejszych sprzętów w całej firmie. To na nich przechowywane są cenne informacje i zasoby organizacji. Aby firma sprawnie działała, infrastruktura serwerowa musi być poprawnie skonfigurowana, a jej zabezpieczenia regularnie aktualizowane. Dlatego opieka nad infrastrukturą serwerową powinna być powierzona wykwalifikowanemu administratorowi. Serwery pozostawione bez specjalistycznego nadzoru są bardziej podatne na ataki i wyciek ważnych danych.

Jakie procesy składają się na administrowanie serwerami?

Administracja IT zajmuje się infrastrukturą informatyczną firmy. Do zadań administratora serwerów należy zajmowanie się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem oraz rozwojem infrastruktury serwerowej.

Na zarządzanie infrastrukturą serwerową składają się takie procesy, jak:

  • monitoring ruchu sieciowego i usług
  • instalowanie poprawek bezpieczeństwa
  • przypisywanie zadań serwera
  • wykonywanie konfiguracji sprzętowej.

Fachowcy zajmujący się administrowaniem serwerami mają kompleksową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa danych. Na bieżąco sprawdzają zabezpieczenia serwera i dokonują konfiguracji. Wykonują kopie zapasowe i zabezpieczają je przed przechwyceniem przez cyberprzestępców. Zarządzają także dostępami do zasobów serwera i zmieniają ich poziom w zależności od zapotrzebowania.

Specjaliści od administrowania siecią nie tylko zapewniają zarządzanie infrastrukturą serwerową, ale również gwarantują kompleksowe wsparcie techniczne. Administratorzy przez całą dobę reagują na problemy i błyskawicznie przywracają płynność działania kluczowych elementów infrastruktury. Do ich zadań należy m.in.: monitorowanie dysków czy instalowanie wtyczek i usług użytkownikom sieci. W razie potrzeby administratorzy IT przeprowadzają optymalizację istniejących w firmie systemów i doradzają przy wyborze nowych komponentów infrastruktury.

Dlaczego administracja serwerami jest ważna?

Infrastruktura serwerowa, która nie jest regularnie monitorowana i aktualizowana, jest o wiele bardziej podatna na ataki cyberprzestępców i poważne awarie. Każdy przestój wiąże się z problemami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a cyberatak i wyciek danych zawsze negatywnie wpływa na wizerunek firmy. Jeżeli nadal zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług administratora, potraktuj wydatek na usługę administrowania siecią jako długofalową inwestycję. Profesjonalna opieka nad infrastrukturą serwerową to oszczędność pieniędzy, które Twoja firma mogłaby stracić, walcząc ze skutkami rozległej awarii.

Redakcja NixonNow