Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jaką matrycę do laptopa wybrać?

5 października, 2020

Kupując nowego laptopa pod uwagę wziąć należy wiele istotnych parametrów. Jednym z nich jest jego wielkość, a tym samym długość przekątnej matrycy. Sama wielkość ekranu to jednak dopiero początek. Wybrać trzeba będzie również konkretny rodzaj matrycy. Błyszczącą czy matową? Matrycę TN czy IPS? Warto zatem wiedzieć czy kierować się przy wyborze matrycy tak, aby spełniała ona wszystkie oczekiwania.

Matryca błyszcząca czy matowa?

Aby odpowiedzieć sobie na tym pytanie czy lepsza będzie błyszcząca czy matowa matryca do laptopa zastanowić trzeba się nad tym, gdzie najczęściej się z komputera korzysta. Czy na świeżym powietrzu lub w samochodzie czy w domu lub w biurze. Matryce matowe charakteryzują się tym, że skuteczniej rozpraszają światło padające na monitor. Oznacza to, że znacznie rzadziej dochodzi w tym przypadku do tzw. efektu lustra. Matowe matryce do laptopa to zatem dobry wybór w przypadku korzystania z komputera w miejscach nasłonecznionych. Inaczej jest w przypadku matryc błyszczących. Korzystając z laptopa w miejscu nasłonecznionym często zamiast widzieć to co jest na ekranie, widzi się własne odbicie. Matryce błyszczące to zatem dobry wybór w przypadku korzystania z komputera przede wszystkim w biurze lub w domu.

Matryca TN

Na rynku dostępne są różne matryce do laptopa. Wśród nich są matryce TN. Są to najczęściej spotykane matryce. Charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji. Dzięki temu nie występuje tu efekt smużenia. Wadą jest jednak to, że w przypadku matryc TN ma się do czynienia z wąskimi kątami widzenia. Oznacza to, że aby widzieć obraz bardzo dobrej jakości zawsze należy siedzieć jedynie na wprost monitora. Matryce NT są zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku pracy biurowej. Jeśli jednak zależy komuś na pracy z grafiką bądź na graniu w gry to wybrać powinien inny rodzaj matrycy.

Matryca IPS

Innym rodzaje matryc do laptopa są matryce IPS. To dobre rozwiązanie dla grafików, graczy czy dla tych, którzy lubią na komputerze oglądać filmy. Są to bowiem matryce do laptopa charakteryzujące się szerokim kątem widzenia. Także kontrast oraz nasycenie kolorów jest tu dużo lepsze niż w matrycach TN. Jednak w przeciwieństwie do matryc TN w tym przypadku ma się do czynienia z dłuższym czasem reakcji. Można mieć tu zatem od czasu do czasu do czynienia z efektem smużenia.

Jaką matrycę wybrać? Wszystko zależy od tego do czego laptop będzie używany. To głównie wziąć trzeba pod uwagę wybierając konkretną matrycę. Laptop musi bowiem odpowiadać na indywidualne potrzeby użytkownika.

Redakcja

Redakcja NixonNow.pl zapewnia czytelnikom rzetelne informacje, praktyczne porady oraz inspiracje z zakresu nowoczesnych technologii, wspierając ich w świadomym korzystaniu z cyfrowych rozwiązań oraz w poszukiwaniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowej wiedzy oraz promowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania technologii w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Projektory NEC
Zalety ergonomicznych podkładek pod mysz
sklep internetowy

Jesteś zainteresowany reklamą?

sklep internetowy