Myszki komputerowe dla leworęcznych – jak dopasować odpowiednią?

Producenci sprzętu komputerowego nie zapominają o tworzeniu ofert dla klientów leworęcznych. Z powodu niezbyt dużej liczby potencjalnych nabywców, którym potrzebny jest odpowiedni sprzęt kierowany właśnie dla leworęcznych użytkowników, również liczba produktów jest mniejsza.

Czym różni się mysz dla leworęcznych?

Przede wszystkim chodzi o kształt. Myszki komputerowe posiadają odpowiednio wyprofilowane elementy, aby dłoń użytkownika leżała na myszce jak najwygodniej a co za tym idzie nie była nadwyrężona. Myszka dla leworęcznych będzie zatem odbiciem lustrzanym tej dla praworęcznych. Zgrubienie podtrzymujące kciuk, które jest najczęściej umiejscowione z lewej strony w tym przypadku znajdować będzie się po stronie prawej. Wydaje się to być niewielką różnicą, jednak odpowiedni profil przekłada się na o wiele dłuższe i wygodniejsze używanie sprzętu.

Jednak kształt to nie wszystko. Myszki komputerowe, które znajdziemy na sklepowych półkach, często są dostosowane specjalnie dla graczy. Gamingowy sprzęt różni się ilością dodatkowych przycisków specjalnych. Zwykła mysz najczęściej najważniejsze przyciski mieć będzie po stronie lewej, „myszka leworęczna” po prawej. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna rzecz, która największe znaczenie ma dla grających więcej i tych, którzy grają w gry multiplayer. Szybki i wygodny dostęp do przycisków odpowiadających za wykonanie odpowiedniej akcji ma decydujący wpływ na wyniki gracza, który rozgrywa mecz z innymi graczami.

Kiedy wybrać mysz uniwersalną?

Rynek komputerowy oferuje także myszki, które dzięki swojej symetrii są odpowiednie zarówno dla leworęcznych i praworęcznych użytkowników. Identycznie profilowanie, oraz rozkład przycisków po obu stronach sprawia, że obydwie grupy konsumentów będą w stanie dość wygodnie korzystać ze sprzętu. Uniwersalne myszki sprawdzą się w sytuacji, gdy z jednego sprzętu komputerowego, korzysta więcej niż jedna osoba.
Jednak w przypadku kiedy z myszki korzysta wyłącznie właściciel, lepiej zainwestować w mysz profilowaną odpowiednio dla leworęcznych. Uniwersalny kształt nie jest w stanie zapewnić tak dużego komfortu jak ten personalizowany.

Czy ceny są większe?

Jeżeli szukać będziemy myszy profilowanej odpowiednio dla osób leworęcznych jak i praworęcznych to cena z pewnością będzie wyższa, niż tej, która będzie uniwersalna. Oczywiście taka rozbieżność ma miejsce w przypadku szukania sprzętu podobnego jakościowo. Dla użytkowników, którzy nie są specjalistami w danej dziedzinie i nie wymagają najwyższej precyzji i szybkości w działaniu, nie będzie istniała potrzeba inwestowania w mysz specjalistyczną. Osoba, która poświęca mniej czasu na pracę przy komputerze i nie jest zaawansowanym graczem, nie powinna martwić się mniejsza precyzją, czy prostym kształtem myszki.

Jak zatem wybrać mysz?

Po pierwsze trzeba postawić sobie pytanie, kto z będzie korzystał z danego sprzętu. Czy jako leworęczna osoba będziemy udostępniać mysz komuś, kto jest praworęczny i odwrotnie. Jeżeli nie to czy potrzebujemy sprzętu dla bardziej wymagających graczy. Te pytania pomogą w szybszym wybraniu myszki i przy okazji pozbawią nas ryzyka niepotrzebnego nadwyrężania portfela.

Redakcja NixonNow