Strona główna
RTV i AGD
Tutaj jesteś

Obraz płynie, że aż miło – telewizor 100hz

30 sierpnia, 2019


Kiedyś prawdziwym rarytasem było posiadanie telewizora. Pierwsze z nich były czarno-białe, a ich konstrukcja opierała się na lampach, które co jakiś czas lubiły sobie wybuchnąć. Dziś oglądamy filmy w jakości HD 4K, możemy zatrzymywać program w dowolnym momencie, by później oglądnąć resztę lub bezpiecznie ominąć niechciane reklamy. Mamy telewizory z matrycą 100hz i cieszymy się niesamowitymi kolorami płynącymi do nas z ekranu.

Telewizory z matrycą 100hz co to znaczy?

Matryce o częstotliwości 100hz są dziś stosowane w najnowszej generacji telewizorach. Oznacza to, że telewizory takie będą miały możliwość odświeżania obrazu ze stosowną dla matrycy prędkością, co wpływa na jakość i płynność obrazu, który możemy oglądać na ekranach naszych telewizorów. Niektórzy nie zauważają tak subtelnych różnic, jak minimalna zmiana prędkości odświeżania, jednak wielu użytkowników po powrocie do starszych ekranów zauważają, że coś z nimi jest nie tak, że obraz jest jakiś taki niepłynny. Otóż oko przyzwyczaja się do prędkości odświeżania obrazu dość szybko. Gdy wraca do zmniejszonego tempa odświeżania, wówczas zauważa tę różnicę.

Nie każdy ma 100hz – czy to takie straszne?

Oczywiście nie każdego stać na telewizor 100hz. Niektórzy ciągle jeszcze oglądają telewizję na ekranach sprzed ery HDTV i nie widzą w tym żadnego problemu. Są i tacy, którzy pomimo możliwości przejścia na nowe technologie audiowizualne ciągle pozostają przy starych telewizorach. Tutaj nie ma reguły. Jednak wiadomo, że najnowsze technologie dają najwięcej doznań podczas oglądania filmów. Wiąże się to nie tylko z obrazem, ale także z dźwiękiem. Niektóre telewizory mają wbudowane głośniki, które są rozlokowane wokół ekranu, dzięki czemu istnieje możliwość podziału na poszczególne segmenty przy jednoczesnym użyciu dodatkowego subwoofera.

A może lepszy jest rzutnik?

Część kinomanów zdecydowanie obstaje za oglądaniem ulubionych seriali na ekranie rozwijanym, bądź na ścianie swojego pokoju. Ma to swoje zalety. Pozwala na dowolne skalowanie obrazu i daje możliwość stworzenia iście kinowych warunków. Jednak nie zawsze można tu uzyskać kinową jakość kolorów. Światło projektora domowego jest daleko mniej barwne od tego emitowanego przez profesjonalny sprzęt w kinach. Droższy sprzęt zbliża się jakością obrazu do tego znanego z wielkich ekranów, jednak to ciągle nie to samo. Oczywiście są tacy, którym to zupełnie nie przeszkadza. W końcu ludzkie oko jest w stanie przyzwyczaić się do niemal każdych warunków. Jednak nie zawsze pozostaje to obojętne dla zdrowia oczu.

Zalety szybkiego odświeżania

Technologia 100hz w telewizorach to okazja dla kinomanów, aby doświadczyli najbardziej intensywnych doznań wzrokowych. Dzięki szybkiemu odświeżaniu mogą zobaczyć najbardziej dynamiczne szczegóły, tak, jakby oglądali je na żywo. Ludzkie oko jest w stanie zarejestrować więcej szczegółów, niż się nam wydaje. Dlatego filmy na ekranach telewizorów 100hz mogą nas zadziwić szybkością akcji oraz płynnością obrazu. Aż miło popatrzeć.

Redakcja

Redakcja NixonNow.pl zapewnia czytelnikom rzetelne informacje, praktyczne porady oraz inspiracje z zakresu nowoczesnych technologii, wspierając ich w świadomym korzystaniu z cyfrowych rozwiązań oraz w poszukiwaniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowej wiedzy oraz promowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania technologii w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dobre głośniki do muzyki

8 września, 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?