Ustawienie głośników 5.1 w kinie domowym

Każdemu marzy się oglądanie filmów w wysokiej jakości zestawu nagłośnieniowego i gdy stoi się przed wyborem kupna głośników, ale nie wie się w jaki sposób się za to zabrać, co wybrać i jakie ustawienia muszą mieć głośniki by cieszyć się wysokiej jakości produktem, warto wiedzieć chociażby kilka faktów.Przy doborze głośników do kina domowego warto mieć na uwadze ile ich będzie w domu. Minimalnie głośników musi być dwa przy czy jest to łatwa i najprostsza z opcji do wyboru. Niestety bardzo często także niewystarczająca. Konieczne są dobre głośniki 5.1 by móc zasiąść i kosztować się dobrym filmem. Tym dwóm głośnikom dochodzą wówczas z pomocą trzeci oraz dodatkowe dwa z tyłu. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać właśnie system 5.0 lub 5.1.
Liczby jak 5.0 czy 5.1 to po prostu liczba głośników np. pięć głośników podczas seansu w kinie. Układ i ich rozmieszenie to standard czyli dwa głośniki przednie, dwa tylne oraz centralny głośnik. Przy zastosowaniu systemu 5.1 druga cyfra to ilość subwooferów. To dodatkowe efekty jak wybuchy, strzelaniny i dużo dodatkowego napięcia, który zawdzięcza swoje korzyści odpowiedniemu basowi, bez tego seans w kinie nie będzie aż tak zachwycający.

Obecnie w kinie domowym najwięcej ma do zaoferowania front. To właśnie przed nami ma miejsce film i większość scen, tak samo są przed nami dzieje się akcja oraz prowadzone są często także bardzo ciche dialogi. W ten sposób ustawienie głośników 5.1 będzie wyglądać następująco. Na przód oddano trzy głośniki, odpowiednio dla każdego kanału, a więc prawy, centralny i lewy.
Boczne kanały to te po lewej i prawej od telewizora. Ich rolą jest kierowanie nasz po ekranie za akcją np. gdy mamy do czynienia z pościgiem z jednej strony na drugą. Ich wysoka rozchodząca się jakość buduje przestrzeń oraz dopełnia nam dialogi. To właśnie z nich odbieramy najwięcej dźwięków.
Jeśli jednak nadal nie wiemy jak ustawić głośniki 5.1 konieczne jest by głośniki umieścić w tych samych odstępach od telewizora.
Ustawienie głośnika centralnego to miejsce przed lub pod albo też i nad telewizorem. Niekorzystna byłaby zmiana jego pozycji ze względu na kwestie mówione oraz lektora dlatego nie warto ustawiać go gdzieś na bok. Słowa aktora i jego kwestie miałyby miejsce przed nami, po środku, a całą scenę słyszelibyśmy w uszach niestety z lewej lub prawej strony.
Głośnik centralny odgrywa kluczowa rolę i na jego zakupie nie powinniśmy oszczędzać, gdyż jest równie ważny co fronty. Da nam to lepszy dźwięk oraz pełne zrozumienie wypowiadanych przez aktorów dialogów.
Głośniki tylne, a więc głośniki surround są standardowo montowane za nami, za łóżkiem czy fotelem lub kanapą. Nadają pogłosu dźwiękom ze scen, które mają miejsce na ekranie, a ich rola jest jakby nieco w tle, toteż dźwięk dzieje się za nami. To odgłosy przelotu samolotu i inne mniej wychwytywane dźwięki w tle.
Subwoofer dzięki swojej budowie oferuje solidny i wysokie jakości bas co docenią zwłaszcza fani kina akcji. Bez niego dźwięk nie jest już tak diametralnie wysokiej jakości choć część jego roli mogą przejąć kolumny.

Redakcja NixonNow