Strona główna
RTV i AGD
Tutaj jesteś

Ustawienie głośników 5.1 w kinie domowym

10 września, 2019

Każdemu marzy się oglądanie filmów w wysokiej jakości zestawu nagłośnieniowego i gdy stoi się przed wyborem kupna głośników, ale nie wie się w jaki sposób się za to zabrać, co wybrać i jakie ustawienia muszą mieć głośniki by cieszyć się wysokiej jakości produktem, warto wiedzieć chociażby kilka faktów.Przy doborze głośników do kina domowego warto mieć na uwadze ile ich będzie w domu. Minimalnie głośników musi być dwa przy czy jest to łatwa i najprostsza z opcji do wyboru. Niestety bardzo często także niewystarczająca. Konieczne są dobre głośniki 5.1 by móc zasiąść i kosztować się dobrym filmem. Tym dwóm głośnikom dochodzą wówczas z pomocą trzeci oraz dodatkowe dwa z tyłu. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać właśnie system 5.0 lub 5.1.
Liczby jak 5.0 czy 5.1 to po prostu liczba głośników np. pięć głośników podczas seansu w kinie. Układ i ich rozmieszenie to standard czyli dwa głośniki przednie, dwa tylne oraz centralny głośnik. Przy zastosowaniu systemu 5.1 druga cyfra to ilość subwooferów. To dodatkowe efekty jak wybuchy, strzelaniny i dużo dodatkowego napięcia, który zawdzięcza swoje korzyści odpowiedniemu basowi, bez tego seans w kinie nie będzie aż tak zachwycający.

Obecnie w kinie domowym najwięcej ma do zaoferowania front. To właśnie przed nami ma miejsce film i większość scen, tak samo są przed nami dzieje się akcja oraz prowadzone są często także bardzo ciche dialogi. W ten sposób ustawienie głośników 5.1 będzie wyglądać następująco. Na przód oddano trzy głośniki, odpowiednio dla każdego kanału, a więc prawy, centralny i lewy.
Boczne kanały to te po lewej i prawej od telewizora. Ich rolą jest kierowanie nasz po ekranie za akcją np. gdy mamy do czynienia z pościgiem z jednej strony na drugą. Ich wysoka rozchodząca się jakość buduje przestrzeń oraz dopełnia nam dialogi. To właśnie z nich odbieramy najwięcej dźwięków.
Jeśli jednak nadal nie wiemy jak ustawić głośniki 5.1 konieczne jest by głośniki umieścić w tych samych odstępach od telewizora.
Ustawienie głośnika centralnego to miejsce przed lub pod albo też i nad telewizorem. Niekorzystna byłaby zmiana jego pozycji ze względu na kwestie mówione oraz lektora dlatego nie warto ustawiać go gdzieś na bok. Słowa aktora i jego kwestie miałyby miejsce przed nami, po środku, a całą scenę słyszelibyśmy w uszach niestety z lewej lub prawej strony.
Głośnik centralny odgrywa kluczowa rolę i na jego zakupie nie powinniśmy oszczędzać, gdyż jest równie ważny co fronty. Da nam to lepszy dźwięk oraz pełne zrozumienie wypowiadanych przez aktorów dialogów.
Głośniki tylne, a więc głośniki surround są standardowo montowane za nami, za łóżkiem czy fotelem lub kanapą. Nadają pogłosu dźwiękom ze scen, które mają miejsce na ekranie, a ich rola jest jakby nieco w tle, toteż dźwięk dzieje się za nami. To odgłosy przelotu samolotu i inne mniej wychwytywane dźwięki w tle.
Subwoofer dzięki swojej budowie oferuje solidny i wysokie jakości bas co docenią zwłaszcza fani kina akcji. Bez niego dźwięk nie jest już tak diametralnie wysokiej jakości choć część jego roli mogą przejąć kolumny.

zarządzanie infrastrukturą serwerową

Redakcja

Redakcja NixonNow.pl zapewnia czytelnikom rzetelne informacje, praktyczne porady oraz inspiracje z zakresu nowoczesnych technologii, wspierając ich w świadomym korzystaniu z cyfrowych rozwiązań oraz w poszukiwaniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowej wiedzy oraz promowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania technologii w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dobre głośniki do muzyki

8 września, 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?