Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Oznaczenia procesorów Intel i3 i5 i7

1 sierpnia, 2019


Intel Core to linia wysokiej klasy konsumenckich, stacji roboczych i entuzjastów jednostek centralnych sprzedawanych przez Intel Corporation. Procesory te wyparły istniejące ówczesne średniej i wyższej klasy procesory Pentium. Oznaczenia procesorów Intel są bardzo proste. Przenosząc Pentium na poziom podstawowy i podnosząc serię procesorów Celeron na najniższy poziom. Identyczne lub bardziej wydajne wersje procesorów Core są również sprzedawane jako procesory Xeon dla rynków serwerów i stacji roboczych.
Intel oznaczenia

Chociaż Intel Core jest marką, która nie obiecuje wewnętrznej spójności ani ciągłości, procesory w tej rodzinie były w przeważającej części bardzo podobne. Pierwszymi produktami, które otrzymały to oznaczenie, były procesory Core Solo i Core Duo Yonah do urządzeń mobilnych z drzewa projektowego Pentium M, wyprodukowane przy 65 nm i wprowadzone na rynek w styczniu 2006 roku. Pierwszy procesor Intel Core do komputerów stacjonarnych – i typowy członek rodziny – pochodził z iteracji Conroe, dwurdzeniowej konstrukcji 65 nm, która została wprowadzona na rynek w lipcu 2006 roku. Późniejsze ulepszenia wydajności zmierzały raczej do dodawania, a nie głębokich zmian, takich jak dodawanie rozszerzeń zestawu instrukcji Advanced Vector Extensions do Sandy Bridge, po raz pierwszy wydanego na 32 nm w styczniu 2011 roku. Czas przyniósł także lepszą obsługę wirtualizacji i trend w kierunku wyższych poziomów integracji systemu i funkcjonalności zarządzania.

Oznaczenia procesorów intel I5

Pierwszy Core i5 wykorzystujący mikroarchitekturę Nehalem został wprowadzony 8 września 2009 roku, jako główny wariant wcześniejszego Core i7, rdzeń Lynnfield. Wprowadzono nową funkcję o nazwie Turbo Boost Technology, która maksymalizuje prędkość w wymagających aplikacjach, dynamicznie przyspieszając wydajność w celu dopasowania do obciążenia. Rdzeniowe procesory Core i5-5xx noszą nazwę Arrandale i oparte są na skurczu Westmere o długości 32 nm w mikroarchitekturze Nehalem. Procesory Arrandale mają zintegrowane możliwości graficzne, ale tylko dwa rdzenie procesorów. Zostały wydane w styczniu 2010 roku wraz z procesorami Core i7-6xx i Core i3-3xx opartymi na tym samym układzie. Pamięć podręczna L3 w procesorach Core i5-5xx jest zmniejszona do 3 MB, podczas gdy Core i5-6xx wykorzystuje pełną pamięć podręczną, a Core i3-3xx nie obsługuje Turbo Boost. Wysoki pobór mocy i intensywność ciepła, wynikająca z tego niezdolność do skutecznego zwiększenia prędkości zegara oraz inne niedociągnięcia, takie jak niewydajny potok, były głównymi powodami, dla których Intel zrezygnował z mikroarchitektury NetBurst i przeszedł na zupełnie inny projekt architektoniczny, zapewniając wysoką wydajność dzięki niewielkiemu potokowi zamiast wysokich częstotliwości zegara.

Mikroarchitektura rdzenia nigdy nie osiągnęła prędkości zegara mikroarchitektury Netburst, nawet po przejściu na litografię 45 nm; jednak po wielu generacjach następczych mikroarchitektur, które są opracowywane z podstawą jako rdzeniem

Redakcja

Redakcja NixonNow.pl zapewnia czytelnikom rzetelne informacje, praktyczne porady oraz inspiracje z zakresu nowoczesnych technologii, wspierając ich w świadomym korzystaniu z cyfrowych rozwiązań oraz w poszukiwaniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowej wiedzy oraz promowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania technologii w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Projektory NEC
Zalety ergonomicznych podkładek pod mysz
sklep internetowy

Jesteś zainteresowany reklamą?

sklep internetowy