Strona główna
Smartfon
Tutaj jesteś

Słuchawki douszne czy dokanałowe? jakie kupić?

10 września, 2019


Każdy z nas lubi czasem posłuchać muzyki. Bo jak najlepiej odciąć się od zgiełku ulicznego, albo jak zabić czas jadąc tramwajem czy w dłuższą trasę pociągiem? Najlepiej włączyć ulubioną muzykę i oddać się marzeniom. Muzyka umila również czas w trakcie spacerów czy uprawiania sportu. Dlatego wybór dobrych słuchawek, które będą charakteryzowały się wysoką jakością dźwięku i będą długo nam służyły to bardzo ważna sprawa – szczególnie gdy planujemy zakup droższego sprzętu z wyższej półki.W domu zazwyczaj korzystamy z dużych słuchawek, ale w plener lepiej zabrać słuchawki mniejsze, które wszędzie nam się zmieszczą. I tu możemy zetknąć się z dwiema nazwami, które mogą nas zaskoczyć – słuchawki douszne czy dokanałowe?
Słuchawki douszne a dokanałowe różnica – przede wszystkim, słuchawki douszne opierają się na małżowinie usznej, a słuchawki dokanałowe wkładamy bezpośrednio do kanalika słuchowego. Czym różnią się w praktyce? Słuchawki douszne zazwyczaj mniej tłumią dźwięki z zewnątrz, przez co mniej sprawdzą się w bardzo głośnych, zatłoczonych miejscach. W takich miejscach słuchanie muzyki przez takie słuchawki raczej da efekt dodania sobie hałasu, który słyszmy. Słuchawki dokanałowe dzięki temu, że opierają się w kanaliku gumką, znacznie lepiej wyciszają dźwięki z zewnątrz. Niektóre zamiast gumki mają specjalny materiał przypominający gąbkę, co zwiększa komfort noszenia. Słuchawki douszne zaś to takie minigłośniczki, które mogą być zupełnie zwykłe, ale mogą również posiadać dodatkowe możliwości zaczepienia o małżowinę uszną, dzięki czemu sprawdzą się również w czasie uprawiania sportu. Jak zakładać słuchawki douszne? Zależnie od tego jaki mamy model, mogą albo po prostu opierać się na małżowinie tuż przy wejściu do kanalika słuchowego, albo musimy zahaczyć je o małżowinę uszną, dzięki czemu będą lepiej się trzymały.
Jakie słuchawki wybrać? To już kwestia osobistego gustu. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim słuchawki dokanałowe, ponieważ są wygodniejsze w użyciu, wyciszają dźwięki z zewnątrz co stanowi ich ogromną zaletę. Jednak posiadają również pewne wady – przede wszystkim strumień dźwięku skierowany na aparat słuchowy jest dużo mocniejszy niż w przypadku słuchawek dousznych – dlatego takie słuchawki mają potencjalnie większą możliwość uszkodzenia naszego słuchu. Należy zatem dbać o to, by nie słuchać muzyki zbyt głośno. Poza tym, niektórzy ludzie bardziej wrażliwi na infekcje ucha mogą zauważyć, że te słuchawki przez to, że blokują dostęp powietrza, mogą przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnej infekcji w uchu.
Pochylając się nad wadami i zaletami, w końcu dojdziemy do tego czy kupić słuchawki douszne czy dokanałowe – zarówno jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Warto przemyśleć wszystkie opcje zanim zdecydujemy się na wybór. Na rynku dostępny jest tak ogromny asortyment słuchawek z różnych marek, o różnych kształtach, kolorach, parametrach, cenach – trudno w tym gąszczu wyboru nie znaleźć czegoś dla siebie. Znając różnice miedzy poszczególnymi modelami, wybór ten będzie ułatwiony.

Redakcja

Redakcja NixonNow.pl zapewnia czytelnikom rzetelne informacje, praktyczne porady oraz inspiracje z zakresu nowoczesnych technologii, wspierając ich w świadomym korzystaniu z cyfrowych rozwiązań oraz w poszukiwaniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowej wiedzy oraz promowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania technologii w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Smartwatch sportowy
telefon

Jesteś zainteresowany reklamą?